Sohpet

sohpet

Sohpet yani bilinen gerçek yazılışıyla sohbet. Hani olurya bazen bazılarımız, bazı kelimeleri telaffuz etmekte zorlanır yada yanılırız. İşte sohpet başlığını atmamızın sebebi de bu. Bazen ‘b’ler ‘p’ ile karıştırılabiliyor. Tıpkı yanlış sözcüğünü çoğumuzun yalnız diye kullanması gibi.

Türkçeyi yeterince doğru kullanmayışımızdan mı kaynaklı yoksa kullandığımız Türkçeye yeterince hakim olamayışımızdan mı bilinmez ama ne yazık ki gerçek bu. Bir çoğumuz bir çok kelimeyi neredeyse her dile getirişimizde yanlış veya eksik bir şekilde kullanıyoruz. Öyle bir hale geldi ki bu yanlışlık artık dile zarar vermekten bile çok uzak. Dile yerleşmiş ve kabullenilmiş bir duruma geldi.Sık sık yapılan ve itiraz edilmeyen kural ihlalleri gibi. Bir süre sonra gerçeği buymuş gibi algılanılır ve öyle de devam edilir ya. İşte dilimize yerleşmiş daha doğrusu tarafımızdan bile bile yanlış kullanıldığı için kalıplaşmış o kadar çok kelime var ki.

Artık günümüzde kelimelerden de ziyade cümleler bile çok ciddi derecede yanlış kullanılır oldu. Hatta deyimler bile. En basit ve en çok kullanılanlardan biri: ”Eşek Hoş Laftan Ne Anlar.”
Doğrusu bu olan deyimi, kelimeleri birleşik okuyan insanlar tarafından bir süre sonra aradaki bazı harflerin düşürülmesi neticesinde ”Eşek Hoşaftan Ne Anlar”a dönüştü. Ve bugün ne yazık ki bir çok insan bunu, bu yanlış haliyle kullanmaya devam ediyor. Ve muhtemelen uzun bir süre de böyle kullanmaya devam edecekler. Daha da kötüsü bizden sonraki kuşaklar sürekli yanlış olanı duyacakları için, doğrusunu belki de hiç bilmeyecekler bile.

Günümüzün en büyük tehlikesi ise, Sohbet siteleri. Hızla artan teknoloji sayesinde Cep telefonlarının hayatımızdaki payı git gide artıyor. Bir çoğumuz günlük işlerimizi yazışarak hal ediyoruz. Gerek mesajlarda gerekse de Sohbet odalarında ettiğimiz sohbeti o kadar özensiz bir şekilde sürdürüyoruz ki, kelimelerin doğruluğuna yanlışlığına hiç aldırış etmiyor ve önemsemiyoruz. Harfleri bile eksik ve yanlış kullanıyoruz. Hatta sohbet sitelerinde sohbet ederken farklı olmak adına Türkçeyi katledercesine tuhaf yazışma örnekleri sergiler olduk. ‘K’ harfi yerine ‘q’, ‘v’ harfi yerine ‘w’ harfleri kullanarak farklılaşmaya çalıştık. Oysa ki bu farklılaşmanın kendi özümüzden kopmak ve uzaklaşmak olduğunu ise ne yazık ki bir çoğumuz idrak edemedik. Ve halen de edebilmiş değiliz.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Bedava sohbet

ÜCRETSİZ BEDAVA SOHBET Bedava sohbet sitelerinden ücretsiz olan ...

Seviyeli Sohbet

Seviyeli Sohbet Sitesi SohbetimSen kısa bir aradan sonra yine sizin için ...

Sohbet Siteleri Adabı

Şuan burada bunu okuyan kişi. Evet evet sen. Nerede olduğunu ve ne için ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?